Aşık Nihani

Aşık Nihani
Bizi duyup ârzûlayıp, gelenler,
Cân içinde cânlar, siz safâ geldiz.
Çıkmaz hatırımdan dost u yârenler,
Muhibbî ihvânlar, siz safâ geldiz.

Biyografi

Asıl adı “Mustafa” olan Nihâni 1884 yılında Bardız Bucağının, Göreşken köyünde dünyaya geldi. Babası, Recep usta, annesi de Ahıska’nın Zigâtbel köyünde İslâmoğulları sülalesinden Mahbup Hanımdır.
Mustafa, on dört yaşında iken dedesi ile birlikte Oltunun Terpenk köyüne bir sünnet düğününe gittiğinde, Kır dağdaki şehit mezarlarını ziyaret ederken bir şehit mezarı başında iki rekât nafile namaz kılmak için Cenabı Allah’ın divanına durup tehiyyata oturunca uykuya dalar.

Âşık Nihâni bu olayı şöyle anlatır:
’’- Rüyamda üç derviş gelip selâm verdiler, onların selâmını alıp huzurlarında el bağladım. Dervişlerden biri elindeki yeşil bir evrakı bana uzattı ve: Oku, dedi. Yazıya baktım, ancak okuyamadım. Onlara, bu kudret yazısına benzer okuyamam, dediğimde dervişler bana nazar ettiler. Sonra okudum bir isim çıktı; Mehrubân…

Dervişlerden biri elindeki testiden doldurup uzattı:
– İç yiğidim bu Allah aşkına dedi, maşrapayı aldığım gibi içtim. Sonra tekrar uzattı:
– İç bu da Peygamber Efendimiz aşkına, dedi onu da içtim Derviş maşrapayı tekrar doldurdu:
– İç bu da Afganistan Emiri Abdurrahman kızı Mehrubân aşkına dedi onu da içtim. Daha sonra dervişlerden biri eliyle perdeyi açtı, ay yüzlü bir peri gördüm. Ona ne kadar baktım bilemem. Dervişler daha sonra bize İlmi Ledünden ders okuttular. Bir anda gözlerimden perdeler, gönlümdeki aşktan başka bütün nesneler kayboldu. Sonra dervişlerin büyüğü: Nihâni mahlası bizden sana yadigâr olsun, başın dara düştüğünde bizi de hatırlayasın deyip bir anda gözden kayboldular.”

Âşık Nihâni yurt dışında Batum, Ahıska, Ahılkelek, Nahçivan, Dağistan, Hoy, Kotur ve Şiraz tarafını gezerek âşıklarla meydan eder.

Âşık Nihâni; Narmanlı Sümmani, Karabağlı Âşık Sedayi, Hıfsi, İranlı Ceyran Hanım,
Huzuri, İzhari, Cemal Hoca, Müdami, Behçet Kemal Çağlar, Reyhani, Şenkayalı Hüseyin Köycü ile karşılaşmalar yapar, Mevlüt İhsani gibi bir halk ozanı yetiştirir.
Âşık Nuri Çırağı, Nihâni Baba’nın ‘’Vurun aslanlarım Allah aşkına’’ adlı eserini yorumlamış, T.R.T ses sanatçılarından Aliye Alkılıç da şairin ‘’Gözlerin‘’ adlı eserini, Zeki Müren şairin ‘’ Keklik gibi kanadımı süzmedim’’ eserini anonim olarak okumuştur!…

Âşık Nihâni 1944’de Ankara Radyosunda iki taş plak doldurmuştur. Bu plaklara; Pinhanda Kal Dostum Çıkma Ayana ve Turnalar isimli iki eser okumuştur. Bu eserler uzun yıllar halk tarafından Trt Radyolarından dinlenmesine rağmen her nedense daha sonra ortadan kaybolur…

Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu, Muzaffer Sarızözen, Behçet Kemal Çağlar gibi tarihçi ve edebiyatçılar Âşık Nihâni ile görüşüp kendisinden tarihi bilgiler ve türküler derlemiştir.

Âşık Nihâni 12 Mart 1967 tarihinde Üsküdar’da vefat etmiş olup Karacaahmet mezarlığına defnedilmiştir.

Ruhu Şad Olsun.

Share Button
Bu yazı Yazı kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.